Temat kwasów tłuszczowych omega-3 jest już przeorany wzdłuż i wszerz.
W internecie znajdziecie tysiące stron, na których można przeczytać o ich dobroczynnym wpływie na układ krążenia i odporność.
Dlatego postaram się wskazać na zalety omega-3, które nie są zbyt często prezentowane w innych źródłach internetowych.
Mózg
W okresie jesienno-zimowym, z różnych przyczyn(np.mniejszego nasłonecznienia)narażeni jesteśmy na pogorszenie samopoczucia i różnego typu nastroje depresyjne.
Wysokie stężenie omega-3 w diecie, wpływa na poprawę nastroju i łagodzenie depresji. Łagodzi objawy schizofrenii, oraz wpływa na poprawę myślenia(funkcji kognitywnych) u chorych na Alzheimera i demencję starczą.
Alergie
Kwasy omega-3 bardzo istotnie redukują występowanie oraz przebieg alergii(szczególnie pokarmowych). Bardzo pozytywny wpływ obserwuje się u osób z nadwrażliwym jelitem, oraz chorobą Leśniowskiego-Crohna. Dzieje się tak dlatego, bowiem omega-3 redukuje produkcję histaminy-mediatora stanów zapalnych-a tym samym zmniejsza ilość reakcji zapalnych w organizmie.
Skóra
Omega-3 sprawdza się również w dziedzinie kosmetycznej. Komórki skóry są dużo lepiej nawodnione, gdy w naszej diecie jest dużo omega-3.
Często zdarza się, że suchość skóry wskazuje na zbyt niskie spożycie omawianych kwasów tłuszczowych.
W okresie zimowym zapotrzebowanie na ochronę skóry rośnie, więc także na spożycie omega-3.
Tkanka tłuszczowa
Wysokie spożycie omega-3 odpowiada za niski poziom tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicach bioder i ud. Mechanizm działania kwasów omega-3 w tej dziedzinie nie jest do końca poznany, jednak w warunkach laboratoryjnych, grupa stosująca suplementację omawianymi kwasami tłuszczowymi, traciła znacznie więcej tłuszczu z brzucha niż grupa bez suplementacji.
Mięśnie
Kluczowym czynnikiem przy treningu siłowym jest szybkość regeneracji komórek mięśniowych. Omega-3 wpływając na zmniejszenie występowania stanów zapalnych, przyspieszają regenerację mięśni. Efektem takiego działania, jest możliwość częstszych i intensywniejszych treningów, oraz szansa na szybszy rozwój umięśnienia.
Stawy i kości
Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do produkcji hemoglobiny i prawidłowego rozwoju komórek ciała. Pełnią również niezbędne role w metabolizmie i transporcie minerałów, dzięki czemu wpływają na właściwą strukturę kości i stawów.
Ile?
Naukowcy nie są zgodni co do tego ile kwasów tłuszczowych omega-3 należy spożyć w ciągu doby. Uzależnione jest to od wagi ciała, predyspozycji i od ilości kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie. Przyjmuje się że proporcję minimalną pomiędzy omega-3 a omega-6 wyznacza wartość 1 do 2, a maksymalną 2 do 1. Czyli jeśli zjadacie 10 gramów omega-6 to musicie zjeść od 5 do 20 gr omega-3.
W zachodnich społeczeństwach występuje częściej zależność taka, że zjadamy od 20 do 30 razy więcej omega-6 niż omega-3.
Aby ułatwić wam liczenie, możemy podsumować, że zjedzenie dziennie 5 gr omega-3 będzie bardzo dobrym posunięciem.
Niebawem poznacie najlepsze źródła omega-3.
źródło:
„Dieta greckiego doktora” F.A.Lindberg
Znaczniki
masa mięśniowamotywacjasuplementytłuszcz